Neodom Blog Aktualności Dobre wieści: spada oprocentowanie spłacanych kredytów!
Dobre wieści: spada oprocentowanie spłacanych kredytów!
 
Druga w tym roku obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej przyniosła jednocześnie obniżenie stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, na podstawie których banki ustalają oprocentowanie kredytów hipotecznych. Jeszcze 1 kwietnia wysokość WIBOR 3M wynosiła 1,17%, a WIBOR 6M – 1,18%. Po dwóch tygodniach obie stawki spadły do 0,7% (WIBOR 3M) i 0,72% (WIBOR 6M).
 
Dzięki tej obniżce spadnie kwota Twojej miesięcznej raty. O ile? Pokażę to na przykładzie kredytu hipotecznego na 300 000 zł udzielonego na 30 lat, którego oprocentowanie składa się ze stawki WIBOR 3M powiększonej o 2% marży:

- dla oprocentowania 3,17% (tj. sprzed obniżki WIBOR) miesięczna rata wynosiła 1 292,48 zł
- dla oprocentowania 2,70% (tj. po obniżce WIBOR) miesięczna rata wyniesie 1 216,79 zł
 
Warto tu dodać, że w połowie marca WIBOR 3M wynosił 1,5%, co przekładało się na ratę w wysokości 1 347,13 zł. Tak więc w ciągu miesiąca rata zmniejszyła się o ponad 130 zł.
 
A teraz ta gorsza wiadomość: rośnie wymagany wkład własny przy kredycie hipotecznym
 
Spadek stawki WIBOR i idąca w ślad za nim obniżka rat złotowych kredytów hipotecznych była dobrą wiadomością. Natomiast jeżeli chciałbyś teraz wnioskować o udzielenie kredytu hipotecznego, to przygotuj się na to, że bank będzie wymagał od Ciebie więcej. Banki podnoszą wysokość wkładu własnego. Nie są to – przynajmniej na razie – działania masowe, ale na taki krok zdecydowały się dwa banki należące do większych kredytodawców hipotecznych.
 
PKO BP oraz Pekao Bank Hipoteczny podniosły minimalny wkład własny do 20%, natomiast ING Bank Śląski podniósł tę stawkę aż do 30%.
O krok dalej poszedł Bank Ochrony Środowiska – w jego przypadku nie można pożyczyć więcej niż 60% wartości nieruchomości mieszkaniowej (oznacza to, że wnioskodawca powinien mieć co najmniej 40% własnych środków). Bank dodaje przy tym, że decyzje związane z poziomem wkładu wysłanego podejmowane są na bieżąco i w zależności od sytuacji gospodarczej mogą ulegać zmianie.
 
Pozostałe banki udzielające kredytów hipotecznych nie zdecydowały się na podwyższenie wkładu własnego.
 
Wyższe marże dla nowych kredytów
Z danych zebranych przez HRE Investments wynika, że średnia marża kredytu hipotecznego wzrosła z 2,03% w marcu do 2,15% w kwietniu. *)
Trzeba przy tym pamiętać, że w międzyczasie Rada Polityki Pieniężnej obniżyła poziom stóp procentowych o 1 pkt. proc., czyli 8 razy mocniej niż banki podniosły marże. W efekcie, w kwietniu oprocentowanie przeciętnego kredytu hipotecznego było znacznie niższe niż w marcu. Nie zmienia to faktu, że ktoś kto dziś postanowił się zadłużyć, powinien za maksymalnie 3 lata sprawdzić czy nie będzie możliwe refinansowanie długu na lepszych warunkach – z niższą marżą.
 
Kredytobiorcy mogą skorzystać z wakacji kredytowych
 
Co prawda, wakacje kredytowe były rozwiązaniem, z którego osoby spłacające kredyty hipoteczne mogły korzystać „od zawsze”, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa, banki uruchomiły pakiety pomocowe dla swoich klientów. W ich ramach znalazły się przedłużone (do 3 lub nawet do 6 miesięcy) wakacje kredytowe – możliwość zawieszenia spłaty całej raty lub jej części kapitałowej.
 
Całą procedurę związaną z wakacjami kredytowymi możesz załatwić nie wychodząc z domu – przez internet lub telefon. Banki – z pewnymi wyjątkami – nie wymagają także od osób składających wnioski o wakacje kredytowe przedstawienia dokumentów.
 
Banki zapewniają, że z wakacjami kredytowymi nie wiążą się żadne dodatkowe opłaty. Trzeba jednak pamiętać, że koszty z nimi związane będą odroczone. Jeżeli przez kilka miesięcy nie będziesz płacił kapitału lub całej raty, to po zakończeniu wakacji kredytowych możliwe są dwa rozwiązania:
- wzrośnie rata Twojego kredytu – do kapitału, jaki pozostał Ci do spłaty, bank doliczy odsetki i/lub kapitał, którego nie płaciłeś podczas wakacji kredytowych,
- wydłuży się okres spłaty Twojego kredytu
 
W przypadku obu rozwiązań zwiększy się łączny koszt Twojego kredytu, ponieważ dłużej będziesz korzystać z pieniędzy banku. Zanim więc złożysz wniosek, poproś bank o przygotowanie wyliczeń dotyczących kosztów, jakie poniesiesz w związku z wakacjami kredytowymi.
 
Jest jeszcze za wcześnie żeby przewidywać, jak zmieni się w najbliższych miesiącach rynek kredytów hipotecznych w Polsce i jak obostrzenia wprowadzone przez banki (np. wyższy wkład własny) przełożą się na liczbę i wartość udzielonych kredytów. O tym przekonamy się dopiero za kilka miesięcy. Można się jednak spodziewać, że czas przymusowego odosobnienia Polacy wykorzystają np. na wybór projektu domu czy mieszkania, które będą chcieli kupić, kiedy sytuacja wróci do normy.

Zobacz koniecznie

neodom® używa na tej witrynie plików cookie i podobnych rozwiązań technologicznych do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony oraz spamem. Dowiedz się więcej.
Akceptuję