Neodom Blog Aktualności Sprzedaj mieszkanie mądrze, czyli za tyle ile jest warte!

Sprzedaj mieszkanie mądrze, czyli za tyle ile jest warte! 

Masz mieszkanie na sprzedaż. Może Ci się wydawać, że sprawa jest prosta - wystarczy, że zgłosi się chętny. Nic bardziej mylnego, bo sztuką jest sprzedać swoje mieszkanie za tyle ile jest maksymalnie warte, a nie za tyle ile proponuje kupiec. Uważaj zatem na "osoby prywatne" i "młode pary" szukające mieszkania rozpowszechniając ulotki o treści: „Kupimy za gotówkę mieszkanie. Może być zadłużone. Pośrednikom dziękujemy” - ta fikcyjna "młoda para” to zazwyczaj handlarz skupujący mieszkania po zaniżonej wartości, a następnie odsprzedający je z zyskiem dla siebie.

Aby lepiej rozpoznać sytuację, zrobiłem mały eksperyment. Najpierw oszacowałem wartość rynkową dwóch nieruchomości - pierwsze mieszkanie było 2-pokojowe o pow. niespełna 40 m2, a drugie 3-pokojowe o pow. 49 m2. Następnie poprosiłem znajomych z os. Podwawelskiego w Krakowie o kontakt z tymi „prywatnymi osobami” z ulotek, które rzekomo płacą gotówką od ręki. Za każde z mieszkań proponowano im kwoty niższe od mojej wyceny nawet o 80 do 100 tysięcy zł! Tak, o 100 tysięcy!

 

W tym momencie warto zadać sobie pytanie - czy lepiej sprzedać mieszkanie szybko i poniżej wartości (np. za 320 tys. zł) czy skorzystać z pomocy pośrednika płacąc mu prowizję w wysokości 2% brutto od kwoty sprzedaży, ale sprzedać za realną wartość rynkową, czyli około 400 tysięcy! Owszem - prowizja wyniesie Cię jakieś 6-8 tys. zł ale właśnie sprzedałeś mieszkanie o 80 tysięcy drożej niż gdyby odbyło się to bez pośrednika, na szybko i bez strategii! Po prostu lepiej zapłacić kilka tysięcy niż stracić kilkadziesiąt!

Pamiętaj jak działa prowizja:

- jest pobierana tylko w momencie, gdy transakcja dojdzie do skutku na ustalonych wcześniej warunkach

- agent działa w Twoim interesie, bo im wyższą cenę sprzedaży uda mu się wynegocjować, tym większa będzie jego prowizja - to sytuacja "win-win"

Dodatkowe zalety wynajęcia agenta to działania, które samodzielnie ciężko skoordynować:

- przygotowanie oferty i jej promowanie

- wynajęcie fotografa i przeprowadzenie home staging

- kompleksowa obsługa transakcyjna (od prezentacji nieruchomości aż po skompletowaniem niezbędnych dokumentów związanych z transakcją)

Sprzedaż we współpracy z agentem nieruchomości nie niesie żadnego ryzyka, bo łączy nas wspólny cel - sprzedaż na jak najlepszych warunkach!

Pozdrawiam Was i w razie potrzeby czekam na kontakt!

Krzysztof Gacek

Zobacz koniecznie

neodom® używa na tej witrynie plików cookie i podobnych rozwiązań technologicznych do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony oraz spamem. Dowiedz się więcej.
Akceptuję